KURTLARLA KOŞAN KADINLAR

IMG_1015

“Hepimiz vahşiye özlemle doluyuz. Ama bize bu tür bir arzudan utanç duymamız öğretildi. Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık. Ama Vahşi Kadın’ın gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hala varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı”

Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar adlı kitabında bizi çok uzun zamandır hor gördüğümüz, unuttuğumuz bir kadınla yeniden tanıştırıyor. Ruhumuzun derinlerine gömdüğümüz ve küçük bir bebek gibi hep uyusun diye gözünün içine baktığımız bilge bir kadın bu. Sıkıntılı uykularına ya da bütün zenginliklerinin talan edilişine göz yumduğumuz bu kadın hepimizin içinde yatan dişil yanımız ve güzeller güzeli vahşi ikizimiz. Vahşi ikizimizin bizden daha iyi yaptığı şeylerden biri de kurtları bizden daha iyi tanıması ve onlarla koşmayı bizden çok daha önce öğrenmiş olması.

“Kurtlar gerek ateşli tabiatları gerekse zahmetli hayatları düşünülürse kadınlara benzerler.

Sağlıklı kadınlar ve sağlıklı kurtlar belirli ruhsal karakteristikleri paylaşırlar:

Keskin bir duyarlılık, oyuncu bir ruh ve kendini adama kapasitesi.

  • Kurtlar ve kadınlar doğaları araştırıcılıkları büyük bir dayanıklılık ve güce sahip olmaları bakımından yakın akrabalardır.
  • Sezgileri çok güçlüdür; yavruları, eşleri ve sürüleriyle yoğun bir biçimde ilgilenirler
  • Sürekli değişen koşullara uyum sağlamakta deneyimli ve tutuğunu koparmak konusunda hayat karşısında olduğu gibi çok cesurdurlar.

Kurtların kadınlara benzeyen bir diğer yanı da sürekli avlanmış, taciz edilmiş ve hasımlarından daha değersiz kabul edilmiş olmalarıdır.”

Clarissa, işte bizi kurtlarla koşabilen, karanlıkta kalmış dişil yanımızla yeniden barıştırmak için eşsiz bir kitap yazmış. Her elime alışımda muteşem bir kristal ya da paha biçilmez bir mücevher tutuyormuşum gibi hissettiğim bu kitabı bütün kadınlar okusun ve ikiz kız kardeşlerine bir an evvel kavuşsun isterim.

Bütün kadınların nasıl giyineceklerine, nasıl davranacaklarına, hangi ölçülerde güzel sayılacaklarına, nasıl iffetli görüneceklerine dair endişeleri taşırken bu dört ayaklı tırıs gölgeden uzak düştüğü zamanlar çok olmuştur. Clarissa, ruhun dişil topraklarını modern zaman panayırında kaybetmiş kadınların zamanla yorgun, çökkün, kırılgan, çekingen ve korkak hayaletlere dönüştüğünü söylüyor.

Neşeli bedenleri başkaları tarafından belirlenen ölçülerle giydirilen ve kahkahalarından korkulan kadınlar bunlar. Hatta bir yaşamın filizlendiği büyülü bahçelerinden yani gebe karınlarından bile korku duyuluyor. Bu talana uğramış kadınlık hali aşırı evcilliğin mezarına gömülsün ve yasadışı ilan edilmiş bilgeliğinin sızısıyla başbaşa kalsın isteniyor.

Clarissa, dişil yanımızı tehdit eden bu karanlığa teslim olmamız halinde postu kolay deldiren, hedeflerine sıçrayamayan ve yeni bir hayat kurma beceresinden yoksun kalacağımızı haber veriyor ve bize bir yol haritası sunuyor. İşaret levhaları pırıltılı öykülerden yapılmış ve tarlaları vahşi kadın tarafından ekilmiş bir yol bu. Clarissa’nın yüzlerce yılın toprağından sıyırıp önümüze koyduğu bu öyküler bize vahşi kadına ulaşma konusunda rehberlik edecekler. Tek yapmamız gereken onları dinlemek! Ama kulağımızın bir değil üç yoluyla da. Eski anatomistler kulağın üç farklı düzeyde işitecek bir yapıda olduğunu söylerlermiş. İşitmeyi sağlayan kanallardan ilki dünyevi konuşmaları, ikincisi gideceğimiz yolu üçüncüsü ise ruhun yüce rehberliğini işitmek üzere tasarlanmış. Eğer vahşi kadınla barışacak ve onun yakın akrabası kurtlarla koşacaksak, kulağımızın üç yoluyla da mavi sakallardan nasıl uzak duracağımızı öğrenmemiz gerekiyor.

Bu yüzden buraya koymak istediğim “çıkış levhası” Clarissa’nın yeniden parlattığı Mavi Sakal’ın öyküsü.

Mavi Sakal, hepimizin hatırlayacağı gibi içinde bolca şüphe, korku ve kan olan bir çocuk masalı. Ama her çocuk masalın da olduğu gibi kadınlara ait gizli bilgiler içeren ve define avcıları tarafından yağmalanmış bir masal. Masala geçmeden aklıma gelen bir soruyu da şuraya bırakmak istiyorum acaba define avcılarının hemen hepsinin erkek olması tesadüf müdür? Ya da define avcısı kaç kadın vardır?

Masal, gece kadar mavi sakalları olan yakışıklı bir adamın üç kız kardeşi güzel sözlerle ikna edip onları ormanda ağırlamasıyla başlar. Görünüşte nazik, cömert ve yakışıklıdır. En önemlisi kadınlara bir vaadi vardır; şu an içinde yaşadıklarından daha güzel bir hayat! O uzak “hayat” o kadar güzeldir ki hiçbir kadının tek başına onu kurmaya gücü yetmez! Içinde de mutlulukla, cennetteymiş gibi yaşayacakları bir şato olacaktır!

Bu vaad başka bir coğrafyanın Mavi Sakal’ı için bir ülke hatta cennet bile olabilir! Belki böyle söyleyince tanıdık gelmiş ve neyle karşılaşacağınızı anlamışsınızdır.

Masaldaki büyük ablalar, toy kız kardeşe göre Mavi Sakal’ın tekinsizliğini, anlattığı şatonun tehlikelerle dolu olabileceğini daha erken sezerler. Çünkü içlerindeki vahşi kadını dinlerler. Ama küçük kız kardeş Mavi Sakal’ın anlattığı cennet imgesinin çekiciliğine kapılır ve içi cesetlerle dolu şatoya gelin gider. Masalın bundan sonrası gizli bir odada Mavi Sakal’ın daha önce öldürdüğü kadınların bulunmasıyla çocuklar için iyice korkunç bir hale gelir ama kadınlar için öğreticiliği de artar.

Masalın altında berrak bir yeraltı suyu gibi akan gerçek; kadınların ışığının peşinde koşan ve onları eninde sonunda karanlığa hapsedecek otorite imgesidir. Bunu Mavi Sakal’ı ilk gördüklerinde yaşlı ablalar şıp diye sezmiş ama saf küçük kız kardeş anlayamamıştır. Masaldaki kurnaz iz sürücü ve ışık emici olan Mavi Sakal bunun için küçük kız kardeşe daha fazla kur yapmış ve onu kurban seçmiştir.

Mavi Sakal, kadınların neşesinin, umudunun, geleceğinin ve ışığının peşinde koşan habis bir avcıdır. Ama masalı okurken avın bazen bir eğlenceye dönüştüğünü ve habis avcıların bir araya gelip, karanlık bir grup olarak ışıklı ruhların peşinde koştuğunu ve yok ediciliğin kolayca örgütlenebileceğini unutmamak lazım.

Peki bu yok edicilerden, bu habis ruhlardan korunmak için ne yapmalıyız? Clarissa, onların her kılıkta ve her yerde bazen tek, bazen de gruplar halinde dolaştığını söylerken kurt yavruları gibi erginlenmemiz gerektiğini söyler: Vahşi kurtların yavrularına öğrettiği ilk şey düşmanın dikenleri, zehri, sivri dişleri ya da keskin pençeleri varsa geri dön ve ters yöne doğru koş komutudur. Çünkü orası habis avcının henüz kirletemediği, karanlığa boğamadığı yerdir! Onun gittiği yönün tersi her zaman güvenlidir. Ama eğer ters yöne doğru kaçma şansın yoksa ve ışık çalıcı bütün yolları kapamışsa o zaman yapacağın tek şey vardır; dişlerini bileyip, pençelerini iyice açarak saldırmak! Çünkü sadece hayatta kalmak değil dişil toprağımızı sulamak, yaratıcılığımızı çoğaltmak, kahkaha atmak yani serpilip gelişmek de bizim doğuştan gelen hakkımızdır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlığın ve hayatın her evresinde okunup bizi yutmaya hazırlanan ışık yiyicilere karşı savaş taktikleri öğreten bir kitap. Vahşi kadına ulaşma kılavuzu olarak okunabildiği gibi zor zamanlardan geçerken hayatta kalma kılavuzu olarak da okunabilir. Ben kendi payıma kitabı bu okuyuşumda savaşçı yanımla tekrar karşılaşmak ve pençelerimi nasıl daha iyi açabileceğimi öğrenmek için okudum. Daha şıkırtılı kahkalara kavuşmak, işaret fişeği güçlü masallar okumak ve vahşi bir kadın gibi ulumayı öğrenmek için de okunabilir.

Bu gece yatmadan hemen evvel ışığımı çalmanıza gücünüz yetmeyecek diyerek aya doğru bir kurt gibi ulumayı ve süt dişlerimi döküp köpek dişlerimi parlatmayı düşünüyorum. Bunu da kurtlarla koşan kadınlardan öğrendim.

“Biz kadınlar bir anavatan inşa ediyoruz; her birimizin gecelik düşlerden, günlük işlerden güçlükle koparılmış bir arazi planı var. Bu araziyi giderek genişleyen halkalar şeklinde, yavaş yavaş yayarız. Bir gün orası ölülerden geri alınmış, diriltilmiş bir ülke olacaktır. Bu dünya bizim hayatlarımızdan, ağlamalarımızdan, gülmelerimizden, kemiklerimizden yapılmıştır. Bu yapmaya ve yaşamaya değer bir dünyadır!”

Clarissa Pinkola Estes, “Kurtlarla Koşan Kadınlar”, Çeviri: Hakan Atalay, Ayrıntı Yayınları.

Bu ilk gönderiniz. Değiştirmek veya silmek için Düzenle'ye tıklayın veya yeni bir gönderi başlatın. İsterseniz, bu gönderide okuyuculara bu bloga neden başladığınızı ve ne yapmayı planladığınızı belirtin. Yardıma ihtiyacınız varsa destek forumlarında yer alan dost canlısı kişilere sorun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s