MAVİ KELEBEKLER

IMG_1927

“Bu gece mahzenden en iyi şarabı çıkarttım; 1911 Steinberq Cabinet, Prusya bölgesinden, en iyisinden, tatlı çilek aromalı. Şişeyi ve köpekleri alarak dalgalı, azgın gölün kıyısına indim ve göle ve rüzgara sadece birkaç kelimeden oluşan bir nutuk çektim; – sonra köpekler havlamaya başladı- göl, beyaz bir dalga savurdu üzerlerine, rüzgar hızlandı ve sonra bizi bir uğultu sardı, Orion, bakire Meryem’in broşu gibi parladı ve şişe, bana seni gönderen tanrılara bir armağan olarak, gecenin içinden göle doğru bir kavis çizerek uçtu..

Belki aşağıda yumuşak ağızlarıyla onunla oynayacak olan yayın balıklarının yanında kalır, belki de yaşlı, yosun tutmuş dev bir turnabalığının sığınağı, belki cinsi bozuk kırmızı benekli ensiz bir alabalığın yuvası olur. Ama belki de yıllar geçip biz çoktan toprak olduktan sonra bir balıkçının ağına takılır ve balıkçı şaşkınlıkla onu yukarı çekip üzerindeki eski mührü gördüğünde kaba ceketinin cebine sokar.

Ve akşam sebze çorbası içilip, servi ağaçlarının yanındaki evin bahçesindeki taş masaya keçi peyniri ve ekmek getirildiğinde, yavaşça ayağa kalkar, açacağı alıp, mührü kazır ve şişeyi bacaklarının arasına sıkıştırıp açar. Ve aniden kokular yayılır, altın sarısı şarap parlamaya ve çiçeklenmeye başlar, sonbahar, Ren tepelerinin sonbaharı gibi, ceviz ve güneş gibi, hayat , bizim hayatımız gibi kokar. İşte sevgili, yıllarımız, bizim uzun yaşanmış hayatımız, akşamın o saatinde bir rahiya, bir yankı olarak geri gelir ve yabancı balıkçı onu böyle duygulandıranın ne olduğunu bilemez. Sadece soluk alır, susar ve içer. Ama akşamın geç saatlerinde, balıkçı çoktan uyumuşken, karanlıkla birlikte, gecenin içinden siyah oklar gibi iki kelebek fırlar, bir zamanlar mutlu olan ölmüşlerin ruhu olduğu söylenen iki tane koyu renk tavus kelebeği oraya uçup bütün gece, hala şarabın kokusunu taşıyan bardağın kenarına asılırlar. Bütün gece orada kalır ve titrerler, ancak sabah olduğunda bardağı bırakıp uçarlar ve oltalarıyla kapıda dikilen balıkçı şaşkınlıkla arkalarından bakar çünkü bu yörede daha önce hiç böyle kelebek görmemiştir.”

Erich Maria Remarque’dan Marlene Dietrich’e –  24/Kasım/1937.

Remarque, Marlen’i ilk defa 1937 yılında Paris’te, o zamanlar çok meşhur olan “Lido” isimli gece kulübünde görür. Marlene, sahnede o boğuk sesiyle “ Lili Marlen”’i söylüyordur. Remarque, şarkının başlamasıyla bitmesi arasındaki o kısa sürede Marlen’e aşık olur. Aşkları başka evliliklere, başka çocuklara ve aradaki büyük mesafelere rağmen 1970’te Remarque’nin ölümüne dek sürer. Remarque, her gün İsviçre’deki evinden Paris’te oturan Marlen’i telefonla arar ve ondan Lili Marlen’I söylemesini ister. Marlen de hiç itirazsız her gün aynı şarkıyı söyler ta ki Remarque’nin 1970 yılının 25 Eylül’ündeki ölümüne dek. Remarque öldükten sonra Marlen bir daha, başka hiç kimse için o şarkıyı söylemez.

Remarque’nin bu geçen zaman zarfında Marlen’e onlarca mektup yazdığı biliniyor ancak bence içlerinde en dokunaklısı 1937 yılının Kasım’ında yazılan bu mektuptur.

Mektupta, Remarque tarafından göle atıldığı söylenen şarap şisesi ise 2012 yılında 75 yıl boyunca kaldığı yosunların arasında yayın ve turna balıklarına yuva olduktan sonra bir grup dalgıç tarafından bulunur.

Bu sıcak yaz günlerinde Lili Marlen’i dinlerken bu 101 yıllık çilek aromalı şaraptan bir yudum almak ve köşesinden yaşlı bir dut ağacının uzandığı balkonumda sabırla tavus kelebeklerini beklemek isterdim.

“ Kışla kapısının önündeki fener

Eskiden de oradaydı, şimdi de orada

Dursak yine lambanın altında

Tıpkı eskisi gibi, Lili Marlen

Tıpkı eskisi gibi, Lili Marlen”

Eğer bu güzel ve tuhaf aşka dair daha fazla mektup okumak ve mavi tavus kelebeklerini beklemek isterseniz;

“Beni Sevdiğini Söyle”, Erich Maria Remarque’den Marlene Dietrich’e Aşk Mektupları, Çeviren: Berrin Ağaran, Parantez Yayıncılık.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s