RUH TARTICISI

IMG_9131

Thomas İncili’nde şöyle bir bölüm vardır; “ Bedenin ruhtan türemiş olması bir mucizedir; ama eğer ruh bedenden türediyse bu mucizeden de öte şüpheli bir muammadır. Gerçekten de böylesine zengin bir adamın kendine yaşamak için bu kadar sefil bir ev seçmesini aklım almıyor.”

Bugünü tıpkı Thomas gibi ruhun muammalarına meraklı ve bedenin sefaletine aşina bir kahramanla geçirdim ve onun ruhları nasıl tarttığını merakla izledim. Andre Maurois’in kederli kahramanı doktor James’in en az kendi hikayesi kadar karanlık bir merakı vardır; çalıştığı hastanede yönetimden gizli bir laboratuvar kurar ve taze ölülerin ruhlarını cam fanuslara hapseder. Saydam kürelerin içinde tıpkı göz alıcı renk tayfları gibi hareket eden bu ışık parçalarının bir bedenden sonsuz döngüye kalacak yegane şey olduğunu düşünür. Ölümden hemen sonra başlatılan işlemlerle hafifleyip soğuyan bedenin içinden evrenin büyük enerjisine karışmayı bekleyen, bir ışık topu kadar parlak ve hafif bir töz çıkar işte bu James’in peşinde koştuğu ruhtur.

Aynı Havari Thomas’ın dediği gibi ruh beden gibi çürümeye yazgılı bir evi kendine mesken tutmuş ve o ev bir harabeye dönüşünce de bu sefil mekanı terk etmiştir. James’i ruhları tartma, cam fanuslarda esir tutma ve hatta birbirini hiç tanımayan insanların ruhlarını karıştırıp izleme dürtüsünün altında yatan gayretse bir bilim adamının değil aşık bir adamın gayretidir. Eğer her şey planladığı gibi giderse sevdiği kadınla beraber ölecek ve ruhları bir cam kürenin içinde kimsenin ayıramayacağı şekilde sonsuza dek yaşayacaktır.

Merhamet duygumun içimi ezdiği, çaresiz bıraktığı iki insan tipi vardır; birincisi olmayacak bir hayalin peşinde umutlarını ve hayatlarını harcayanlar, ikincisi ise aşkın karanlık kuyusuna düşmüş insanlardır. Her ikisini de uyumadıkları sadece gözlerini dinledirdikleri konusunda ısrarcı oldukları için bir karabasanda debelendiklerine inandıramazsınız. Dr.James her iki zaafa birden düştüğü için benim en yaralı ve en marazlı kahramanlarımdan biridir. Bütün ömrü boyunca ruhları avlamış, çürüyen bedenlerinden kurtarmış ama kendi aşk acısıyla çırpınan ruhuna sonsuzluğu hediye edememiştir. Ruh Tartıcısı’nı hüzünle okurken hem James hem de hapis ruhlar için bir teselli aradım ve Mısır’ın Ölüler Kitabı’nda anlatılan ışıklı yolu bilmiş olmalarını diledim.

Eski Mısır inancında artık işe yaramayan bedenini terk eden ruhu bekleyen uzun ve zahmetli bir sınav vardır. Pek çok dinde yer bulan bu mahkeme Mısır’da bir değil tam kırk iki tane tanrının gözetiminde yapılırdı. Ruhların bu sınavdan geçmesi için arkalarında bıraktıkları hayatlarında kimseyi öldürmemiş, öldürmek için emir vermemiş, kimsenin ıstırabına sebep olmamış, zayıf olanı beslemiş, susuz olana su vermiş ve kimseyi aldatmamış olmaları gerekirdi. Bu günahlardan hiçbirine bulaşmadığını söyleyen ruhun son yolculuğuna çıkabilmesi için kalbinin tartılması gerekirdi ki asıl büyük mahkeme buydu.

Adaletin temsilcisi olan rengarek kanatların sahibi tanrıça Maat’ın bir tüyü ve ruhun evi sayılan kalp bir terazide tartılır ve eğer kefeler dengede durursa ruh sonsuz hayata kavuşurdu. Saflığı incecik bir tüyle tartılmış ruhun yaşayanların toprağına yani yeryüzüne dönme hakkı olduğu gibi Samanyolu’nun taaa derinliklerine gitme hakkı da vardı. Mısırlılar için Afrika’nın pürüzsüz gökyüzünde gördükleri bu uçsuz bucaksız ışık burgacı saf ruhların gökyüzü mezarlığıydı. Bu sınırsız işık selini cennet olarak kabul eden Mısırlılar, bütün sevdiklerine bir yıldız olarak tekrar kavuşacakları anı bekler ve tüy ile tartılacakları mahkemeye hazırlanırlardı. Pürüzsüz bir lacivetliğin içindeki bu muhteşem yıldız nehri saflığını ispat etmiş ruhların sonsuza dek asılacağı kandillerdi..

Kötü olamayacak kadar çok acı çekmiş James’in İşte bu mahkameyi ve sonrasında çıkılacak güzel yolculuğu bilmesini isterdim. Belki o zaman ruhları bir fanus içinde kapatmaktan vazgeçer ve kimseye ıstırap vermemiş bir ruh olarak Samanyolu’na karışırdı.

Andre Maurois, Ruh Trtıcısı, Çeviren: Ali Avni Öneş, Gözlem Yayınları.

Albert Champdor, Eski Mısır’ın Ölüler Kitabı, Çeviren: Suat Tahsuğ, Ruh ve Madde Yayınları.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s