ANNA KARENİNA’NIN BURCU

IMG_8831

Eğer bütün roman kahramanları içinde çay sohbeti için bir arkadaş seçmem istenseydi, sevimsiz kibrine rağmen Emma’yı seçerdim. Bütün ikizler burcu kadınları gibi geçmişteki aptallıklarından ihtiyatlı bir iyimserlik çıkarmayı beceren bu zeki ve bilmiş kadının sohbet için iyi bir eşlikçi olduğunu düşünürüm. İncecik porselen fincanlarla çay içip, bademli turta yerken hayatla ilgili tavsiyelerini can kulağı ile dinlerdim. Emma gibi kadınlar hem iyi bir gözlemci hem de ihtimalleri değerlendirme konusunda olağanüstü yeteneklidirler. Apartman yöneticisinin tamahkârlığından başlayıp, kır düğünlerindeki gösteriş merakına oradan da Shakespeare’nin cinsel eğilimlerine uzanan geniş bir yelpazede uzman görüşü belirtip sohbetin sonunu yerleşmeniz için size en uygun yerin Çorum olduğu bahsiyle bitirebilirler. Nezaketleri, uçucu bir neşeyle paketlenmiş zekaları ve hızları karşısında büyülenmiş bir şekilde kalakalırsınız. Siz dişlerinizin arasına sıkışmış bademleri kibarca dilinizin ucuyla iterken o çoktan sizinle ilgili diğer hayat planlarına geçmiştir bile. Emma tipik bir İkizler burcu kadınıdır. Neşeli çay sohbetlerinin bulunmaz ahbabı ve kırık kalplerin becerikli çöpçatanıdır.

Ama eğer kendimi hayata karşı yenik ve beceriksiz hissettiğim bir günümdeysem bir sohbet arkadaşından çok azmi ve kararlılığı ile yolumu açacak bir dosta ihtiyaç duyarım. O zaman mücadelesi ve inadı ile tipik bir oğlak kadını olan Feride’nin kapısını çalarım. Feride’de tıpkı Jane gibi hayatını talihsizliklerin kalın kabuğundan beceriyle sıyıran ve ondan ışıklı vaatlerle dolu bir gelecek çıkaran kadınlardandır. Bir sırrınız varsa gönül huzuruyla Feride’ye ya da Jane fısıldayabilirsiniz. Bütün oğlak kadınları gibi skandal niteliğindeki sırlarınızı bile sükunetle karşılayıp size ballı ıhlamur ile zencefilli kurabiye ikram ederler. Sırf siz bir dostun yanında olduğunuza ikna olun diye.. Ihlamurlar son mahsul, kurabiyeler az önce fırından çıkmıştır. Hayatlarının virajları keskin, aşk hayatları ise kanaatkâr kadınlara yakışır cinstendir. İyi dost, iyi anne ancak kalbi kırık aşıklardır. Satürn’ün sebatkâr keçileri ve uçurumlu patikaların yolcularıdır onlar. Her zaman size verecek iyi bir nasihatları ve hayatı daha az hasarla atlatmanıza yarayacak hikayeleri vardır.

Hayatın kemirgen rutinine karşı ihtiyacınız olan şey başka bir dünyanın parlak hayalleri ise, size Holly’nin arkadaşlığını öneririm. Holly dünyanın en zarif en kolay incinebilir hayalperestidir. Bir keresinde kedisine isim vermemesinin büyük bir aptallık olduğunu söyleyip Holly’i çok incitmiştim de tam on gün buruk tebessüme mahkum kalmıştım. Eğer onunla aynı zarafeti göstermeyi ve bezdiren alınganlıklarına sessizce katlanmaya söz verirseniz Holly bütün Balık burçları gibi sizi denizin dibindeki tuhaf ve büyülü dünyasına götürebilir. Peter Pan sendromundan muzdarip olan bu hayalperest çocukların aşırı merhametli ve dünyayı iğneli fıçı gibi gören kuşkuculuklarından çabuk bıkmaz ve sabırlı olursanız, Tiffany mücevherlerine benzer dünyalarını büyük bir nezaketle önünüze sererler. Benim gibi romantizmden korkan ve aşırı duygusallıktan içi bunalan biri iseniz Neptün’nün bu endişe kumkuması deniz kızları sizi hayalleriyle boğabilirler.

Benim erken inen kış akşamlarında can kulağı ile sırlarını dinlemeyi sevdiğim kadınlar ise Anna ve Emma gibi Akrep burcu kadınlarıdır. Eninde sonunda kanatlarından tutuşacaklarını bildikleri halde ateşin etrafında uçmayı seven kadınlar hep bu burçtan çıkarlar. Televizyonun karşısında dizi izleyip birlikte fasulye ayıklarken birden size yasak bir aşk hikayesi anlatmaya başlarlar. Anlattıkları hikaye de en az kendileri kadar çetrefillidir. Maceraları sıradan bir aşk hikayesi gibi bir adam ve bir kadınla başlayıp gözü yaşlı bir aşığın iç çekişleriyle bitmez. Hikayelerinin çoğunlukla bir esas adam, iki ya da üç karakter oyuncusu, bir asıl kadın ve bir yardımcı kadın oyuncudan oluşan karışık bir oyuncu kastı vardır. Muzip bir neşeyle başlayan öyküleri gecenin sonuna doğru simsiyah bir kedere bürünür. Zodyakın en gizemli en kara sevdalı kadınları bu burçtan çıkar. Eğer Anna ve Emma gibi ilk dekantta doğmuşlarsa aşk hayatları da gözleri kadar kara olur. Boğa burcu kadınının dudaklarını büzerek sahte bir üzüntüyle okuduğu üçüncü sayfa haberlerinin kahramanları genellikle bu burcun kadınları arasından çıkar. İhanete uğradıklarında çekip gitmek yerine kuyruklarının ucundaki zehiri kalplerine akıtmak gibi kötü bir huyları vardır. Sırf siz ibret alın diye aşkın, cesaretin ve ihtirasın keskin kenarlarını hep kendi üstlerinde denerler.

Emma”, Jane Austen / “Çalıkuşu”, Reşat Nuri Güntekin/ “Jane Eyre”, Charlotte Bronte / “Tiffany’de Kahvaltı”, Truman Kapote / “Madame Bovary”, Gustave Flaubert / “Anna Karenina”, Lev Toltstoy.  


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s