BİR BARDAK SUDA FIRTINA

IMG_1689

Kuzeyde Küçük Ayı’yı gördükten sonra kuyruğunda gururla parlayan Kutup Yıldızı’nı bulursak biraz ilerisinde bir aile felaketinden kıl payı kurtulmuş yorgun üçlüye kavuşuruz.

Kral Cephesus, Kraliçe Cassiopea ve güzel kızları Prenses Andromeda.

Aslında bütün skandalın sebebi Cassiopea’nın kibirli boşboğazlığıdır. Nehirler kadar uzun ve parlak saçlarının arasına inci tanelerini yerleştirirken aynaya düşen aksine hayranlıkla bakar ve “su perilerinden bile daha güzelim” deyiverir. Bu güzellik iddiası mitoloji camiasında hiç hoş karşılanmaz ve su perileri Nereidler’e yetiştirilir.

Nereidler, babaları deniz tanrısı Posedion’nun göz yaşlarına kıyamadığı şımarık kızlarıdır. Olayı alttan almak şöyle dursun, babalarına bire bin katarak anlatırlar yok “Posedion’nun çirkin kızları elime su bile dökemez” demiş de, yok “ kızların hepsi eciş bücüş, şu yaşımda bile hepsini cebimden çıkarım” demiş de ” falan filan. Tabii bu kadar yalan ve fitneyle köpüren Posedion da hemen canavarı Cetus’u kral ve kraliçenin ülkesine yollayarak tehdite başlamış. “Ya güzel kızınız Andromeda’yı kıyıya zincirleyip canavarıma yem yaparsınız ya da ülkenizin başına binbir türlü bela salarım” diye.

Kadınlar arası kıskançlığın nasıl bu noktaya geldiğine haklı olarak inanamayan Kral Cephesus, bakmış hem ülkesi, hem kral olarak itibarı yerle bir olacak, bir de üstüne üstlük adı beceriksize çıkacak, çaresiz Andromeda’yı zincirlemiş kıyıya.

O tekinsiz yerin geçen bunca zamana rağmen lanetini koruyan Filistin kıyıları olduğu söylenir. Andromeda, annesinin kibrinin kurbanı olarak kayalara zincirlenmiş halde canavara yem olmayı beklerken, zorlu bir vazifeden elinde kesik bir Medusa kafasıyla dönen Perseus tarafından fark edilerek kurtarılmış. Böylelikle kibir, fitne ve kıskançlığın bir aile felaketine dönmesi kılpayı engellenmiş.

Bu sarsıcı olayın travmasını üzerinden güç bela atan aile üyeleri Perseus’un koruyuculuğunda şimdi gökyüzünde dinleniyorlar. Cassiopea’nın ilerleyen yaşına rağmen hala güzellik iddasından vazgeçmediğini sadece uluorta dillendirmekten imtina ettiğini söyleyenler de var ama… sonuçta ben söyleyenlerin yalancısıyım. Velhasıl, yeryüzünün dedikodusu bitmediği gibi gökyüzünün de dedikodusu bitmez.

Söylemeye gerek var mı bilemiyorum ama ben bu olayda Cassiopea’nın tarafını tutuyor, Nereidler’i de bir bardak suda fırtına kopardıkları için sitemle anıyorum.

Kızlar! sizin gençliğiniz yeterdi ne lüzum vardı şımarıklığa ?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s