EJDERHA LADO

IMG_2019

“Tanrılar ve canavarlar zorunlu yol arkadaşlarıdır.” U.LG.

Düğün hediyelerim içinde en kıymetlisi beş parçadan oluşan çelik tencere takımıydı. İlk yemek yapacağım gün, beşini birden tezgahın üzerine dizip,tencere kapaklarından duvara yansıyan güneş huzmelerini hayran, hayran seyretmiştim. Bütün hayranlığıma rağmen yine de  başlarına bekçi olarak bir ejderha dikmek aklıma gelmemişti. Çilek reçeli yaparken yanıp ölen biri hariç, diğer dördü kopuk kulplarına rağmen hala hayatta. Çeyizimin en müstesna parçası olan bu kıymetli tencereleri bizzat kendim koruyup kolladım. Çeyizin başına ejderha dikmek falan,  bu tarz kaprisler ve adam kullanmalar daha çok Hera’nın tarzıdır. Çelik tencerelerle altın elma bahçesini aynı kefeye mi koyuyorsun derseniz, bütün samimiyetim ve dürüstlüğümle bor camlarım için de bir ejderha görevlendirmenin aklıma gelmediğini söyleyebilirim. Her zaman bir ejderhanın düğün hediyelerini korumaktan çok daha önemli ve saygın işleri olduğuna inanmışımdır.

Bir kere ejderhalar köken itibarıyla evrenin en eski canlılarından biridir. Dünyanın merkezindeki ateşten yaratılmışlardır ve eğer isterlerse bir solucan kadar küçülüp, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki boşluğu doldurabilecek kadar da büyüyebilirler. Gök çarkını çevirmek, yağmurun yağmasına nezaret etmek, dünyanın bütün denizlerini içindeki canlılarla birlikte korumak gibi de yeterince külfetli ve sorumluluk isteyen görevleri vardır. O yüzden bir ejderhadan düğün hediyelerini korumasını istemek bence düpedüz densizliktir ve bu tür abesle iştigaller de tam Hera’ya göredir. Aslında sonu bir hayli trajik biten bu eski mevzuyu açmamın nedeni Ejderha Lado’nun gökyüzünde ateşten bir sutaşı gibi zarafetle kıvrıldığını görmenizi istememdir.

Bütün olay Zeus ile Hera’ya düğünlerinde Gaia tarafından hediye edilen altın elma bahçesiyle başlar. Gaia kız tarafı sayıldığı için Hera’nın kibirli ve müşkülpesent kişilğine uyacak bir hediye verir. İçinde düzinelerce altın elma ağacının olduğu muhteşem bir bahçedir bu. Dünyanın en batı ucunda yer alan ve nereden bakılırsa bakılsın yeryüzünün en parlak bölgesi olarak göz kamaştıran bu bahçeyi korumak için de Ejderha Lado’yu görevlendirir. Hera’nın münasebetsizliği işte tam burada, kadim çağlardan beri evrenin en saygıdeğer canlılarından olan bir ejderhayı bahçe bekçisi yapmakla başlar. Lado, bu duruma alınsa bile belli etmez ve işini göz yaşartıcı bir titizlikle yapar. Üşenmeyip her gece bütün bahçedeki elmaları incecik iplerle birbirine bağlayıp en son düğümü de kendi kuyruğunun ucuna atarak uyur ki, elmalardan biri bile koparılacak olsa hemen farketsin. Ama ne bu titizlik, ne de bu  görev bilinci  bir işe yaramaz ve elmaları koparmayı kafaya takmış olan Herkül’ün kurnazlığı galip gelir.

Lado ile Herkül arasındaki altın elma savaşında görevini hakkıyla yapanı değil de bir hırsızı korumayı ve hep üstüne vazife olmayan mevzulara karışmayı tercih eden Athena, zavallı Lado’yu kuyruğundan tuttuğu gibi gökyüzüne atar. Fırlatılmanın şiddetiyle cennetin çatısına çarpan ve göz alıcı pullarla kaplı gövdesi düğüm düğüm olan Lado, ancak kutup yıldızının yanından geçerken soğuktan donarak gökyüzünde asılı kalır.  İşte! tam burada bir Ejderhayı düğün hediyesi bekçiliği gibi saçma bir işle görevlendirmiş olan Hera, tekrar devreye girer ve kendini affettirmek isteyen her kadın gibi Lado’yu cömert bir şefkatle teselli eder.

Hera’nın incinmiş ve gururu kırılmış Lado’yu tesellisi, onu hiç batmayacak bir takımyıldız yapmaktır.

Önemli işlerinizden vakit bulur da gökyüzüne bakarsanız, Kutup Yıldızı’nın hemen yanında, Büyük Ayı’yla, Küçük Ayı’nın arasında elmastan pullarıyla salınan bir gökyüzü ejderhası göreceksiniz. Eğer dikkatli bakıp Lado’nun kuyruğundaki on dört düğümü görebilirseniz, içinizden üç kere ismini söyleyin. Bir yıl boyunca cennetin kapısından şans getirdiği söylenir. Unutmayın ismi Lado!

Canavarlar, Christopher Dell, Çeviren, Nurettin Elhüseyni, Yapı Kredi Yayınları.

 Çin Simgeleri Sözlüğü, Wolfram Eberhard, Çeviren; Aykut Kazancıgil – Ayşe Bereket, Kabalcı Yayınları.

 Mitoloji Sözlüğü, Azra Erhat, Remzi Kitabevi.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s