LAS MENİNAS VE MAVİ ELMAS

IMG_2098

Velasquez’in 1656 yılında yaptığı “Las Meninas” adlı tablonun odak noktasında IV. Philip’in kızı İnfanta Margarita Teresa, iki şaperonu, iki cücesi ve ve kör olduğu söylenen mastif cinsi köpeği ile beraber görülür. Onlardan başka kral ile kraliçe, nedimelerin gözetmenleri, ressamın kendisi ve kapıdan çıkmak üzere olan Kraliyet halısı dokuma şefi vardır.

Resimdeki oda Madrid’de Alkazar sarayında çok genç yaşta ölen Prens Carlos Baltasar’ın odasıdır. Baltasar, Kral  Pihilip’in ilk evliliğinden olan oğludur. Resimdeki küçük Prenses  Margarita Teresa’nın annesi İspanyol Mariana, genç Prens Baltazar ile evlenmek için 14 yaşında saraya gelmiş ve düğünleri yapılmadan genç Baltazar ölmüş, Kral Pihilip de  oğlunun müstakbel karısını kendine ikinci eş olarak almış ve bu evlilikten Margarita Teresa doğmuştur. Daha sonra Velazquez’e çalışma odası olarak tahsis edilecek oda, Baltasar’ın hem gençlik düşlerini gördüğü hem de can verdiği odadır.

Bu resmi benim için geçmişten bugüne böylesine canlı ve bakılası olarak taşıyan şey resimdeki üç kişinin; Prensesin, öndeki achondroplastic cücenin ve Velasquez’in bu odanın hüznünü bilmeden ya da umursamadan çerçevenin dışına yaydıkları kibirdir.

Prensesin sol yanında saçlarında parlak kelebek tokaları ile Prensese su ikram eden Dona Maria Agustina Sarmiento, sağ arkasında ayakta Dona İsabel De Velasco, Alman achondroplastic cüce Mari Barbola, ayağı ile köpeğin üzerine basmış olan İtalyan cüce Nicolasito Pertusato XVII. yüzyıl İspanyası’nın saray hayatı ve ilişkileri hakkındaki hiyerarşik bilgileri resme yerleştiriliş ve duruşları ile verirler.

Krem rengi, kolları siyah dantelli, etekleri kabarık tafta elbise giymiş Prenses Margarita resimin yapıldığı sırada henüz beş yaşındadır ve sadece on altı yıl sonra dört çocuk doğurup üçünün ölümüne şahit olarak 22 yaşında ölecektir.

Prenses geleceğin imparatoru ve kuzeni olan I.Leopold ile nişanlandığında henüz 12 yaşındadır. Dönemin adetleri gereği Leopold’un ve Viyana Saray çevresinin beğenisine sunulmak üzere çoğu Velasquez tarafından yapılmış pek çok tablosu Viyana Sarayı’na yollanır. İspanya’da 1666 yılında yapılan temsili düğünlerinde babası IV.Philip kızına çeyiz olarak otuz beş karatlık mavi elmas broş hediye eder. Bu düğünden sonra İnfanta Margarita Madrid’den Barcelona’ya oradan da Cenova’ya, otuz beş yelkenlinin eşlik ettiği, göz alıcı bir kalyonla yola çıkar ve İtalya’da çok büyük bir sevgiyle karşılanır.

Kısacık yaşamında çoğu Velasquez’e ait resimlerinde, biraz melankolik bir gururla göğsünde babasının hediyesi mavi elmas gözlerimizin içine bakar.

Geçenlerde bu güzel ancak kötü şans getiren elmas Christies müzayede evi tarafından 16,4 milyon Sterlin’e satıldı. Hindistan’nın Galconda madenlerinde, sadece açlıktan ölmemek için çalışan madenciler tarafında çıkarılmış bu gök mavisi elmas bakalım bu sefer takana şans getirecek mi?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s