MANASTIR GÜNCESİ

IMG_4135

Bir aşk hikayesi, bir vicdan sınavı, bir tarih dersi…. Saramago okuduğumda sadece bir kitap okumuş olmuyorum, dünyanın hikaye edilişinin en saf haline tanıklık ediyorum. Manastır Güncesi’ni okurken sadece benim için açılmış olduğunu düşündüğüm gizli bir pencereden 1700’lü yılların Portekizi’ne gittim. Tam da o sırada Kraliçe Dona Maria pufla yorganının altında dualarını ediyor, Fransiskenler Mafra’ya yapılmasını istedikleri manastırın sözünü alıyor ve Blimunda, Baltasar’a “ adın ne senin?“ diye soruyordu. Her şeyin böyle başladığına tanıklık ettim ama sonra hikayelerinin dolambaçlı yollarında kayboldum. Onlarla beraber amber ve erk topladım, landoların içinde tufana yakalandım, Mafra’nın en büyük taşını çıkardım, Baltasar’ı kaybettim günlerce,aylarca,  yıllarca aradım ve sonunda buldum.

Şimdi siz bana sorsanız Mafra’daki ev nasıldı, Lizbon’da karnaval sırasında kadınlar nasıl giyinirdi ya da Blimunda’nın saçları ne renkti diye size hepsini tek tek anlatabilirim.Romanda bunların hepsinin detaylı tarifleri olduğu için değil ya da sadece tarifleri olduğu için değil, her olayın her taşın ve her kahramanın ruhunuza düşen bir gölgesi olduğu için anlatabilirim bunları. Sadece renklerini, ağırlıklarını, kokularını değil günahlarının hayatta kapladığı yeri de söyleyebilirim size tıpkı vicdanlarının kapladığı yeri söyleyebileceğim gibi.

Saramago’nun eşeğe, öküze, dağılmış yatağa, dağdaki çiçeğe, tüten ocağa, çolağa, köre, velhasıl hayata bakışındaki pür vicdan neredeyse Tanrının şefkati gibi her şeyi yumuşak bir ışıkla kaplıyor ve bize insanın hem en korkunç hem de en masum hikayesini anlatıyor.

Saramago ile ilk tanışmam “İsaya Göre İncil” ile oldu, ardından “Kabil” ve “Manastır Güncesi” geldi. Her üç kitap ta benim için mücevher değerindeydi. Eğer Saramago’yu tanımamış olsaydım ucu koparılmış ekmek dilimi gibi hikayem eksik kalırmış . Şimdi sırada “ Filin Yolculuğu” var.

Saramago’nun varlığı ile daha yaşanabilir bir yer olan dünyada ışığı daha çok görebilmek için bütün kitaplarına kalbimizde ferah bir yer açmalı.

JOSE SARAMAGO, MANASTIR GÜNCESİ, ÇEVİRİ: IŞIK ERGÜDEN, MERKEZ KİTAPLAR.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s