İNTİKAM

IMG_2204

Bir kraliçe olsaydım bana hediye olarak bebek fil getirilsin isterdim, hani şu kafasının üstünde incecik tüy olanlardan. Özel tekerlekli, tenteli, perdeli bir tahtıravanla yolculuk etmesi için emir verirdim. Yol boyunca yorulmaması, gönlünün hoş tutulması, canının istediği yiyecekleri yemesi için de en iyisinden bir refakatçi. Konaklama yerlerinde canı istediği kadar dolaşabilirdi. Uzun yolculuğunun sonrasında sarayımın en rahat avlusunda dinlendikten sonra, has bahçemde beraberce gezerdik, kulaklarına güneş sütü sürerdim, mamasını biberonla verirdim, odamda uyumasına ses çıkarmazdım ve kesinlikle her isteyene göstermezdim.

Tarihte, egzotik hayvanların hediye olarak  verilmesinin çok popüler olduğu bir dönem var. Özellikle XVI. yüzyıl gergedanların, fillerin, zürafaların bir kralıktan diğerine hediye olarak gönderildikleri bir zaman dilimi olmuş. Bu tuhaf hediyelerden nasibini alanlardan biri de Kanunî. Sekiz aslanını ve zürafasını bakıcıları zincirlerle bağlayıp sokaklarda gezdirirler ve kudretle vahşiliğin bu olağanüstü karışımının halkın zihninde mutlak bir iktidar algısı yarattığına emin olunca da kafeslerine kapatırlarmış.

XVI. yüzyıldaki sıradan insanın, mütevazı dünya algısının içine yerleştirmekte zorlandığı bu egzotik hayvan nüfusunun içinde bir de leopar varmış ki bence tüm bu yurdundan koparılıp dolaştırılan hayvanlar içinde öyküsü en trajik olan onunki.  Leoparı ehlileştirip ağzından yemekte olduğu koyunu bile alacağını sanan bakıcı kendi oğlunun bu leopar tarafından parçalanıp öldürülmesine engel olamamış. Çocuğunun parçalarını hayvanın midesinden topladıktan sonra derisini yüzüp postunu sırtına geçirmiş  ve ölene kadar sokaklarda yarı kaçık dolaşmış.

Filin intikamı ise leopardan daha muzip olmuş. Seyretmeye gelenlerden birinin mücevher ve sırmalarla süslü koca şapkası hortumunun ucunda münasebetsizce sallanınca indirivermiş mideye. Filin bakıcısı akşam filin gübresinin içinde yumruk büyüklüğünde bir firuze, fındık kadar üç yakut, iki arşın altın sırma, on beş iri inci ve dört Tosya cevizi büyüklüğünde lapis lazuli bulmuş ve Samatya taraflarında bahçesi geniş, horasan bir ev alıp fille beraber oraya yerleşmiş. Bu filin adı Kademnur’muş, Şehzade Mustafa sancağa çıkmadan önce güzel sesiyle bu filin kulağına dua okumuş ve adını Kademnur koymuş. Sonra başını sağrısına yaslayıp Kademnur’a güzel bir baht ve uzun bir ömür dilemiş.

Kademnur ,tüm filler gibi melekût aleminin esrarından ve gaybdan haber alabildiği için şehzade Mustafa boğdurulmadan on gün önce yemeden içmeden kesilmiş, menfur olayın hemen öncesindeki akşamsa sabaha kadar inlemiş ve kafasındaki otuz dört adet gri tüy aynı gece beyaza dönmüş.

Kademnur’un yüz yirmi beş yıllık kısa hayatı boyunca şahit olduğu en neşeli olaysa 1576 Kasım’ında Ahmed Paşa’nın kızının Yeniçeri Ağası Cigala ile evlenmesi için yapılan şenlikler olmuş. Paşa, kızının düğün ve çeyiz alayını şehrin sokaklarında o kadar çok dolaştırmış ki Kademnur Samatya’daki evin bahçesinden hiç çıkmadan bütün çeyizi bir bir sayma fırsatı bulmuş; 116 katır tarafından taşınan çeyizin içinde, altı adet çok büyük gümüş şamdan, baş ve ayakucu altın kakmalı bir karyola, sedef ve yakut kakmalı çocuk beşiği, yığınla halı, şilte, giysi olduğu gibi bu katırlara da eşlik eden kırk köle ve kırk cariye varmış. Cariyelerden ikisi tam Kademnur’un önünden geçerken bu çeyiz ve düğünün Paşa’ya 200.000 dükaya mâl olduğunu konuşuyorlarmış.

Kademnur, leopar, zürafa ve çeyiz alayının hikayesi dün gece uyumadan hemen önce Metin And’ın kitabından çıkıp hayalhanemde baş köşeye kuruldular  ve satırların arasına gizlenmiş bütün sırlarını anlattılar.

Sabah posta kutumda güzel bir filin resmi olan bir kart buldum üzerinde “ Dünyayı döndüren iyilik, kaderi sırlayan merhamettir” yazıyordu. Bırakanı görmedim.

“16.Yüzyılda İstanbul”, Metin And, Yapı Kredi Yayınları.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s