ÇAĞRILMA

IMG_5369

Son günlerde derdi boyunu aşmış, gamdan solmuş, keder teknesinin içine düşmüş, karanlıkta kaybolmuş kime rastlasam “Kırmızı Başlıklı Kız” masalını anlatıyorum. İlk başta tahmin edileceği gibi hepsi içine küçümseme düşmüş bir aksilikle yüzüme bakıyorlar. Öyle ya anlatıla anlatıla eskimiş, bütün parıltısını kaybetmiş bir çocuk masalının kime ne faydası olacak.. O zaman eğer vakit geceyse ve gökyüzünde altın bir bilezik ya da pirinç bir tepsi gibi parlayan Ay varsa parmağımı ona doğru uzatıyorum. Gökyüzüne doğru bir yol çiziyorum ve “ ona bak! diyorum Ay’a bak! ezelden ebede, parıltısından tek bir zerre bile düşürmeden orada!” Kendi dertlerine aşık olanların ve çağrıyı duymayanlarıın çoğu omuz silkip geçse de ben anlatmaktan vazgeçmiyorum. O yüzden size de anlatacağım. İster şimdi okursunuz, ister karanlık bir ormanın içinden isminizle çağrıldığınızda..

Bütün masalların “bir zamanlar” ya da “ evvel zaman içinde” diye başladığı gibi Kırmızı Başlıklı Kız masalı da “bir zamanlar tatlı küçük bir kız varmış” diye başlar. İşte masalın daha en başındaki bütün zamanları kapsayan bu tanımı bile masalın sizin için yazıldığının işaretidir. Geçmişten bugüne yaşanmış ve yaşanacak bütün anları koklayarak sizin izinizi sürüp anlatılacağı zamanı kollamıştır. Masal bildiğiniz gibi küçük, kırmızı şapkalı bir kız, onun ormanın derinliklerinde yaşayan ninesi ve ikisini de yutan vahşi bir kurt hakkındadır.

Vahşi kurt haricinde, masalda kadın olma sürecinin farklı zamanlarını yaşıyan üç kişi vardır. İlki, Kırmızı Şapkalı Kız’ın annesi yani maceranın tohumunun atılmasını sağlayan ilk kadındır. Onu sadece masalın en başında Kırmızı Şapkalı Kız’ı ninesine yiyecek götürmesini istediğinde görürüz. Ne nine kadar yaşlı ne de Kırmızı Şapkalı Kız kadar küçüktür. Birinin annesi, diğerinin kızıdır. İkisi arasında verimli bir vaha, gökyüzündeki şişkin bir dolunay gibi durur. Buğdaydan ekmek, üzümden şarap yapmayı bilir. Bunlar henüz sevimli küçük kızın yapmayı bildiği şeyler değildir, ki o hem bu masalın kahramanı hem de kurbanıdır. Dünyanın bereketini toplayıp dağıtacak kadar büyümemiştir henüz. Yaydığı ışık bir altın yüzük kadar ince, bir hilal kadar soluktur.

Ormanın derinliklerinde yaşayan nineyse tekrar doğmayı bekleyen Ay kadar karanlık bir yaşam evresine girmiştir. Dışarıya yansıttığı ışığı azalmış, içine dönen ışığı ise çoğalmıştır. Unu ekmek, üzümü şarap yaptığı yaşları bitirip bilgelik zamanına erişmiştir. Kadınlığın evrelerinden biriktirdiği ne varsa Kırmızı Başlıklı Kız’a öğreteceği günler gelmiştir. Bu yüzden yiyecekleri büyük annesine götürmesi gereken odur. Çünkü her kahraman gibi yola çıkması, çağrıldığında cevap vermesi ve yeniden doğmak için ölmesi gerekmektedir.

Annesinin büyük anne için hazırladığı yiyecekleri alan Kırmızı Şapkalı Kız, ormanın diğer ucunda yaşayan ninesini ziyaret etmek için yola çıkar. Kurda rastladığında çok değil sadece yarım saat sürecek yolun daha en başındadır. Sezgileri henüz ne annesi kadar uyanık ne de ninesi kadar içseldir. Bu yüzden ormandan yani iç dünyasından gelen vahşi sese cevap verir ve kurtla konuşur.

İşte masalın bu kısmı benim için masalın sonundan bile daha güzeldir. Kırmızı Başlıklı Kız’ın nezaketini ve sakinliğini hiç yitirmeden bir vahşiyle konuşmasını çok severim. Kimisi masalın bu anının bir aptallık vesikası olduğunu ve Kırmızı Şapkalı Kız’ın annesinin tembihlerini dinlemediği için kurdun yemi olduğunu söyler. Ben en başından beri bir vahşiyle konuşmanın herkesin harcı olamayacağına ve pençeli bir gölge tarafından yutulmayanın aydınlığı göremeyeceğine inanırım. Bu masalda da aynısı olur; kurdun yuttuğu Kırmızı Başlıklı Kız’la ninesi kurdun karnından çıktıklarında artık başka bir eşiğe geçmişlerdir. Kırmızı Başlıklı Kız, parlayan aya, büyük anne hilale, anne ise karanlık aya dönüşmüş ve hepsi kendi çevrimlerini tamamlamışlardır.

O yüzden bütün masallar gibi Kırmızı Başlıklı Kız’da bir dönüşüm hikayesidir. Küçük kız, ormanın içinde korkmadan tek başına ilerlemiş, kurtla konuşmuş, yolunu uzatmak pahasına bütün çiçekleri koklamıştır. Yani yapmaması gerekeni yapmış, yetişkin bilincin tembihlerini kulak arkasına atmıştır. İşte bu Kırmızı Başlıklı Kız’ı avuçlarımız acıyana kadar alkışlamamız gereken başlangıç noktasıdır. Çünkü o konfor alanını terketmeyi göze almak kurtla konuşmaktan bile daha zordur. Bundan sonra sırada büyük annesi ile beraber kurt tarafından yutulup ölümü deneyimlemesi vardır.

Vahşi bir pençelinin karnındaki karanlıktan geçtikten sonra her ikisi de başka biri olmuştur. Mucizevî bir dönüşüm yaşayıp ölüme benzeyen bir karanlıktan çıkan herkes gibi ilahi bir ışıkla karşılaşmışlardır.  Hayatlarının içine kurdun vahşiliğini, dişlerini, kulaklarını ve pençelerini de katmışlardır. Artık hiç olmadıkları kadar özgür ve hiç olmadıkları kadar korkusuzdurlar.

Masalda bu dönüşümün içine girdiğinden bahsedilmeyen tek kişi, ikisinin ortasında bir dolunay gibi parlayan annedir. Onun dönüşümü ise içinden doğduğu ve doğurduğunun vahşi bir kurdun karnından tekrar doğumu ile olacaktır.

Bu deneyim belki bazı ruhlar için zorlu bir yolculuk ve bireyselleşme mecarasının ürkütücü bir deneyimi olacaktır ama hemen her zaman yepyeni bir keşifle sonuçlanacaktır.

Şimdi sıra geldi Kırmızı Başlıklı Kız’ın daldan düşürdüğü elmalara;

1- Ormandan isminizle çağrıldığınızda cevap verin!

2- Bir kurtla konuşmaktan da yutulmaktan da korkmayın

3- Yutulduğunuzda dışarı çıkarken dişleri, pençeleri, kulakları ve ulumayı yanınızda götüreceğinizi unutmayın.

4- Her karanlığın sonununda karşılaşılan ışığın yutulmadan öncekinden daha parlak olacağını aklınızda tutun!

5- Ayın evrelerinin hilal, dolunay ve karanlık ay diye gittiğini ve ezelden ebede her birinin bir sonrakine dönüşeceğini iyi ezberleyin.

6- Kurtlardan korkmayın! O mutlaka sizin içinizden çıkan bir vahşidir! Ve bu yüzden o pençelerle dişler zaten en başından beri size aittir!

Veeeee son olarak altı elmanın hepsini tek seferde yemeyin hiç değilse yarısını ormana saklayın..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s