DEMİR SOBA ve AŞK

               F7C71821-3363-4885-9BD6-17007104B448.jpeg 

“Dün tam kim idiysem bugün de o olduğumda ve öbür gün gene o olacağımda ısrar ediyorum. Hatta bazen kendime karşı olabildiğince bütüncül ve çelişkisiz görünmek için çaba harcıyorum. En kişisel, yani en bütüncül olduğum zamanlar, şimdi olduğu gibi, bir sokak boyunca yürüyüp sadece kendime karşı açık seçik olmak istediğim zamanlar.  Ne yazık ki bu mutluluk verici yalnızlıklarda pek nadiren bulunuyorum” 

Aşk aptallığından muzdarip olduğu söylenen kahramanımızın varoluş çıpası yukarıdaki cümlelerinden de anlaşılacağı gibi “bütüncül” haline ulaşma kaygısıdır. Bu ve benzeri tamlık kaygılarıyla 50’li yaşlarının ortasına gelmiş, kısa bir evlilik haricinde yalnızlığını kimseyle paylaşmamıştır. 

Duyguları konusunda olduğu gibi hayatı konusunda da nekes ve ketumdur. Aslında yalnızlığı daha çok kıyıları belirlenmemiş bir iç deniz gibidir.Kuşbakışı haritasında bütün kıyıları kusursuz ölçeklendirilmiş gözükmekle beraber, ruh toprağı erozyona açıktır. 

Hayatını,  birgün ansızın gelecek ve her şeyi yutacak kıyameti anlatarak kazanır. Dünya, git gide bozulan iklim koşulları, iç karışıklıklar, insan ilişkilerinden sızıp her yere yayılan faşizm, tükenen besin kaynakları ve endüstriyel atıklarla kıyamete sandığımızdan daha yakındır. Ve hiç ummadığımız anda gelecek bu mutlak son için yeterli kaygıyı üretmek ve yaymak da kahramanımızın biricik işidir. Bunun dışında hiçbir geçim kaynağı, sağlık sigortası, emeklilik hakkı vs yoktur.  Yaşlılık kişisel kıyametidir. Ve görünüşe bakılırsa son hız yaklaşan yaşlılık, beklenen mutlak kıyametten önce kopacaktır.. 

Kıyamet seminerleri dışındaki günlük yaşamı birbirlerine hiç benzemeyen Sandra ve Judith adında iki kadın arasında bölünmüştür. Egzama, köpüklü idrar ve varis dışında önemli sağlık sorunları bulunmayan kıyametçimizin günlük hayatındaki en büyük sorunu bu iki kadından hangisini seçeceğine dairdir. İçinde hiç aşk barındırmayan ancak günlük hayatı tamamlama gibi kusursuz bir işlevi bulunan bu iki ilişki de onun için vazgeçilmezdir.. 

Her iki, hatta eski karısı Bettina olmak üzere hayatındaki üç kadın da onu içinde yüzdüğü yalnızlık denizinden çıkarmaya uğraşırlar. Hastalandığında Judith bitki çayları ve piknik sepetiyle yanıbaşındadır. Sandra ise bütün anaçlığı ile onu yaklaşan yaşlılığın sefaletinden kurtarmak için hazırdır. Evlenirlerse kendisinin emeklilik haklarından ve sağlık sigortasından faydalanacak ve kişisel kıyametini öteleyebilecektir. Eski karısı Bettina bile bir türlü düzene koyamadığı hayatı ve hüzünlü ilişkilerini unutmak için onunla tekrar denemeye hazırdır. Belki içlerinden biri onu içine kapatıldığı kafesten kurtaracak bıçağa sahiptir.. Belki..

Bu zor durumda, zaman zaman ortaya çıkan eski karısı da dahil hayatı üç kadın arasındaki kısa salınımlarla geçen kahramanımızın en yakın ruh akrabası eski ve çok güzel bir masal olarak hatırladığımız ‘Demir Soba’ dır.. 

Masaldaki Demir soba, kendi anlatımıyla kötü bir büyücü tarafından lanetlenmiş ve ormanın içindeki demir sobanın içine kilitlenmiş bir prenstir. Ormanın yeşilini, kuşlarını, sonbahara doğru kızarıp sulanan böğürtlenlerini, gelip geçen yolcularını içine kapatıldığı bu demir sobanın içinden duyar. 

Sobanın camları olmadığı için dışarıyı göremez ama kuşların ötüşünden böğürtlenlerin olgunlaştığını, ormanın renk değiştirdiğini anlar ve yolcuları yerdeki yaprakların üzerindeki ayak seslerinden tanır.

Mesela avcıların ağır gövdeleri toprağa tedbirli bir sağlamlıkla basar. Uzun yollardan gelmişler ise yorgunluktan ayaklarını yerden çok kaldırmaz, yaprakları saban gibi sürüyerek ilerlerler. Kaybolmuşların adımları ise suçlu ve tedirgindir. Yoldan saptıkları, sapakları akıllarında tutamadıkları için pişman  ve umutsuzdurlar. En iyi avlar da işte bunlardan çıkar. Yolunu kaybetmiş yavru bir geyiğe benzerler ve başkasına yardım etmeyi kendilerine yardım etmekle karıştırırlar..

Demir Soba’nın dört gözle beklediği ziyaretçiler bunlardır işte. Onlardan birinin yaklaştığını anladığında şöyle seslenir” heyyy! Ben kötü bir büyücü tarafından şu demir sobanın içine kapatılmış bir kral oğluyum, dolayısıyla bir prensim! Çabuk eline bir bıçak al ve Demir sobayı içinden beni çıkarana kadar kazı!” 

Bütün aklı başında kadınların bileceği gibi demir bir sobanın içinden bir erkek çıkarmak dünyanın en meşakkatli işlerinden biridir.. Eliniz terden bıçağın sapından ucuna doğru kayar ve her kazımada demirin üzerine ince bir kan izi sızar. Yorgunluktan,acıdan ve umutsuzluktan bitkin düşüp biraz dinlenmek istediğinizde sobanın içinden şöyle bir ses duyulur” Seni tembel bencil ben burada kurtarılmayı bekleyeyim sen keyif çat! Hadi daha hızlı kazı! Zamanı boşa harcama! Bir prens kurtaracaksın! Sorumluluğunu unutma!” 

Saatler, günler, aylar ve hatta yıllar demir sobanın içine güneş sızsın, metali incelip aşınsın, içine kapatılmış prens çıksın diye geçer.. Ama mutlu son çoğu zaman gelmez. Sandra ve Judith gibi bazı kadınlar diğer yolculardan daha ürkek ama daha sabırlı çıkarlar. Ürkeklikler de aynı pişmanlıklar gibi sadece Demir Soba’nın işine yarar. 

Ürkek yolcular ormandan çıkmaya başka yol aramaya çalışmazlar ve başladıkları her işi bitirmeye  gayretli, sabırlı kadınlar gibi sonunda Demir Soba’yı yüklenip eve götürürler.. Ama… soğuk kış günlerinde içinden yayılacak ateşin başında oturmayı hayal ederken sobanın bir bacası bile olmadığını çoğu zaman farketmezler. 

Bu dalgınlık pişmanlık kıyametinin gelip çatmasından hemen önce ve bir kıyamet uzmanını kurtarmaya çalışmaktan hemen sonradır.. Arada geçen zaman ise kıyametin provasıdır.

Demir Soba, Grimm Kardeşler, Çeviri; Kamuran Şipal, YKY Yayınları.

*Demir Soba, hem masalın hem de masala adını veren kahramanın adıdır. 

Bütün masal kahramanları gibi, kaderlerinin yerine kaderlerimizi koyabilelim diye onun da adı anonimdir. 

Aşk Aptallığı, Wilhelm Genazino, Çeviri; Özden Özberber, Jaguar Kitap. 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s