BEYAZ GÜLLER

Adı Cennet’ti.. Kendi gibi adı da çok uzak, çok güzel bir yere aitti. 9 yaz, 9 bahar, 9 kış gördü ve son kışında öldü.

10. Baharı görmedi. Aladağ’da, Süleymancılar Cemaati’ne ait bir yurtta çıkan yangında kendi yaşlarında on kız çocuğu ile beraber.. Tarih; 29/ Kasım/2016.

Yeni bir yılın gelmesine sadece bir ay kalmıştı.. Ama muhtemeldir ki yaşasalardı da yeni yılı kutlamalarına, ışıltısından, şenliğinden bir hayal kapmalarına, vaat ettiği umuttan bir parça soluklanmalarına izin verilmeyecekti.. Günah denilecekti.. Olsun Cennet ve arkadaşları yine de görselerdi yılbaşını, umut etseler, hayal kursalardı. Cennet, başına çiçeklerden bir taç takıp, bütün okulları bitirdiğini, hayatın tüm zorluklarının üstesinden geldiğini hayal etseydi..  

Çünkü cennette en çok açan çiçek beyaz gülmüş..

Ama bütün bunların hiçbiri olmadı. Yılbaşını, bayramları, büyüdüklerini.. hiçbirini göremediler..

Adana’nın 18 bin nüfuslu Aladağ ilçesinde, yoksul öğrencilerin kaldığı yurtta, Cennet ve arkadaşlarının bir günü şöyle geçiyordu..

Çocuklar, sabah namazını kıldıktan sonra kahvaltı edip okullarına gidiyor, okuldan döndükten sonra da tekrar namazlarını kılıp üç ayrı hocadan “ilim” dersi alıyorlardı.”

Bu rutinin içinde hayata dair bir sevinç, olmadık bir yerlerden çıkıp gelen muzip bir neşe var mıydı? yoksa bütün sevinçler uzaktaki cennete mi bırakılmıştı bilmiyorum. Sadece olmuş olmasını diliyorum. Belki iyi bir not, belki yeni bir ayakkabı, yemekte sürpriz niyetine çıkan bir tatlı, belki uzaktaki arkadaşlardan  bir mektup ya da güllerden bir taç.. Evet iri beyaz güllerden bir taç..

Çünkü cennette en çok açan çiçek beyaz gülmüş..

Yangının çıktığı 29 Kasım 2016 akşamında da çocuklar okul sonrası rutinlerinin ardından  yemek yiyip, ders çalışmak için 3. Kattaki etüt salonuna çıkarlar.  Bu esnada saat 18:00 civarıdır. Birdenbire elektrikler kesilir ve çocuklar yanık kokusu duymaya başlarlar. Kurtulanların içinden bir kız çocuğu o gece yaşananların devamını şöyle anlatır:

“ Yanık kokusu gelmeye devam ettiği için biz hep birlikte ”Hocam yardım edin! ” diye bağırmaya başladık. Bu sırada pencereden aşağıya bakarken yurt görevlisi aşağıdan bize “ yangın merdiveninin oraya gidin” diye bağırdı. Bizim bulunduğumuz etüt salonundaki arkadaşlarım bunun üzerine yangın merdiveninin bulunduğu kapıya gittiler.

 Odada her yer duman olduğu için nefes alamadım ve kafamı pencereden dışarı uzatıp aşağıya “ Yardım edin!!” diye bağırdım. Aşağıdan beni duyanlar yerde battaniye açtılar ve bana atlamamı söylediler. Ben odadayken sırtım kapıya dönük olduğundan odanın sıcaklığından benim belim yandı. Ben de battaniyenin üzerine atladım. Ben aşağıya atladıktan sonra odanın yanan çatısı çöktü.

Ben ise onlarla beraber gitmek istemedim. Pencerenin önünde durmaya devam ettim. Yerler çok sıcak olduğundan ve bizim ayaklarımız yalınayak olduğundan ben pencerenin kenarındaki halının üzerinde durmaya devam ettim.  

Biz odadayken arkadaşlarım yangın merdivenine doğru  gittikten sonra bu arkadaşlarımı bir daha hiç görmedim. Biz odadayken yanımıza yardım etmek için öğretmen de gelmedi. Sadece aşağıda açılan battaniyeye atladım ve kurtuldum.

Pencereden baktığım sırada itfaiye binaya su sıkmaktaydı. Görevlinin “yangın merdivenine gelin!” şeklinde söz söylediğinde nefes alamadığım için oraya gitmedim. Arkadaşlarım ağızlarına yazma tutarak merdivene doğru gittiler.Bu arkadaşlarımdan kurtulan olup olmadığını bilmiyorum” ( Y.K, Ortaokul6. Sınıf öğrencisi) *

Açacak kolu olmayan yangın kapısının önünde birbirlerine sarılmış bedenleri bulunduğunda ruhları çoktan uçmuştu.. Bir kuş gibi.. Küçük kemikli, küçük telekli, solgun kuşlar gibi.. Küçük ayakları simsiyah yanmış, konacak dala hasret kuşlar gibi..

Cennete gitmişler.. Çünkü cennette en çok açan çiçek beyaz gülmüş..

9 yaşındaki çoğu kız çocuğunun yaptığı gibi Cennet de günlük tutmuş.. Önünde uzun ve belki şimdiye kadar yaşadıklarından daha güzel yıllar olduğuna inanarak..

Yok ! belki değil..  Cennet, mutlaka geleceğinin tıpkı adı gibi cennete benzeyeceğine inandığı hayaller kurmuş..

Hem 9 yaşında hangi çocuk ölümünün yakın olacağını , bir geleceğinin olmayacağını, yanarak öleceğini aklına getirir ki? Cennet de getirmemiş olacak ki titrek, hayat acemisi yazısıyla günlüğüne şöyle yazmış;

“ Bugün okula gitmem için 8 günüm kaldı. 4’üncü sınıfı bitirdim 5’egeçtim. Aladağ Süleymancılara gidiyorum. Annem ve babam benim okumam içinherşeyi yapıyorlar. Ben de okumak için herşeyi yapıyorum. Eğer ben okursam kardeşlerimi de okuturum. Okumak için elimden gelen imkanları  değerlendireceğim”**

Beyoğlu’nda başında beyaz güllerden bir taç olan bir kızgördüm ve gençliğin hafifliğine dair bir anı olarak kadrajımda sakladım..

Gençti, başındaki beyaz güller kadar genç, Cennet’in hiç olamayacağı kadar genç..

İçimden niyeyse Adalar’da sevgilisiyle buluştuktan sonra vapurla önce Beşiktaş’a sonra Taksim’e geçmiş olabileceği geldi..

Böyle çeşit çeşit çiçeklerden yapılma taçların Adalar iskelelerinin civarında satıldıklarına çok tanık oldum. Kolları, bileklerinden omuz başlarına kadar rengarenk taçlarla dolu neşeli Roman kadınları gözüne kestirdikleri sevgililerin yanına yaklaşıp çoğunlukla birer tane satarlar.

Şu beyaz güllerden tacıyla kadrajımda duran kız da işte böyle güzel bir gün geçirip şimdi akrabalarından biriyle buluşmuştu. Hayatı sevdiği, geleceğe güvendiği başına taktığı ve çıkarmadığı güllerden belliydi.

Cennet yaşasaydı 11 yaşında olacaktı. 11 yaşında ve hala küçük bir kız.. Belki cennette büyümeye vakti olur..

Çünkü cennette en çok açan çiçek beyaz gülmüş.

* Y.K’nın yangın ile ilgili ifadesi için bkz; 5-12-2016/ Türkiye Haberleri/ CNN Turk.

** Cennet’in basında çıkan günlük paylaşımı için bkz; 25/Şubat/2018/ Cumhuriyet Gazetesi

Cennet’in günlüğünün fotoğrafı www.sosyalhaklardernegi.org dan alınmıştır


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s