ÇİN ÇİN ÇİNİMİNİ MURADİYE

IMG_E8734.JPG

İki günlük Edirne gezisinin planları içinde adı hiç geçmiyor. Orada bütün güzelliği ve mütevazılığı ile durduğundan haberimiz bile yok. Şehre girer girmez çarşıdaki meydanda oturduğumuz küçük çay ocağında öğreniyoruz görmeden dönmememiz gerektiğini.

İyi ki de öğreniyoruz.

IMG_E8733.JPGKapısından girdiğim anda nefesim kesiliyor. Çinilerinin güzelliği, kalemişlerinin solgun zarafeti karşısında “çok güzel” bile diyemiyorum.

Öğleden sonrasının yumuşak ışığı turkuvaz çinilerinin, yer yer sökülmüş kalemişi dalların, yaprakların, çiçeklerin arasında dolaşıyor.. Orada öylece günler boyu kalabilirmişim gibi geliyor..

IMG_8751.JPG

Muradiye Camii II. Murat külliyesinin bir parçası olarak 1437-1447 yılları arasında yapılmış. Camii ve eskiden kuzeyinde yer alan mevlevîhanenin II. Murad’ın rüyasında Mevlana’yı görmesi üzerine yaptırdığına dair rivayetler var. Ancak camii olanca güzelliği ile hâlâ ayakta durmasına rağmen mevlevîhane, semahane ve mektep günümüze ulaşamamış.

Muradiye Camii ters “T” planlı tabir edilen tabhaneli camilerden. Ana mekan mihrap aksında arka arkaya iki kubbeyle örtülmüş. Kuzey – batı köşesinde, içerden merdivenle çıkılan bir minaresi ve avlusunda zarif bir şadırvanı bulunmaktadır.

Muradiye Camii’ne girdiğinizde sanki geçmişin içinde dolaşıyormuşsunuz hissini veren 2005 yılında yapılan restorasyonunun mükemmelliği. Duvarlarında ve kubbesinde dökülen bezemelerin, çalınan, kırılan çinilerin yerleri boş bırakılmış, tamamlama, yenileme gayretine yenik düşülüp ruhu kaybolmamış. Böylelikle hayal gücünüze siz eksikleri tamamlayasınız diye geniş, renkli bir vaha bırakılmış..

IMG_8752.JPG

Rozet, şakayık, karanfil ve rumi desenlerin hakim olduğu çinilerin boş kalan yerlerine bakıp sadece sizin için açan bir gül, lale veya çarkıfelek hayal edebilir, sarı ve turkuvazın hakim olduğu renklere sevdiklerinizi ekleyebilirsiniz. 15. Yy’a ait turkuvaz İznik çini panoları ve özellikle mihrap kavsarasındaki sarılı, yeşilli çiniler gökyüzünden dökülen bir şelale gibi.

IMG_8750.JPG

Eğer yolunuz Edirne’ye düşerse 572 yaşındaki Muradiye Camii’ni mutlaka görün ve kavsarasından dökülen şelalenin güzelliğini seyredin.

Fotoğraflar: 15 Haziran 2019/Edirne.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s